Čtyřkolky, dovoz automobilů, autoservis

+420 603 581 838


Journeyman expedice Ukrajina 2013

Po dvanácti letech offroadových expedičních výprav, zpočátku auty a pro zvýšení adrenalinu následně na čtyřkolkách po Rumunských horách, jsme letos změnili lokalitu o pár desítek kilometrů severněji do zakarpatské oblasti, konkrétně do hor, které většina Čechů zná z knížek Ivana Olbrachta, hlavně pak spojované s postavou Nikolaje Šohaje loupežníka, tedy do Koločavy.

Na základě pozvání našich velmi pohostinných přátel ze středně velké vesnice Chumalevo, jsme byli ubytováni v rodině mého kamaráda Vasila, kde nás čekal maximální servis v podobě ubytování, výborné místní stravy až po garážování našich strojů, což jsme v ubrečeném počasí moc ocenili.

Náš plán byl zmapovat místní pohoří, abychom věděli, kam má význam jezdit a kam ne. Nejprve jsme vyjeli spíše lehčím bahnitým terénem na místní daču (lovecká chata), kde nám místní starosta a myslivci dali důležité rady, kam můžeme a kam už z jakéhokoliv důvodu nám jezdit nedoporučuje, dostali jsme pár stakanů vodky a vyrazili. Projeli jsme okolí a okamžitě nám bylo jasné, že místní hory ač na dohled od Rumunska mají svá specifika. Tak například vrcholy pod čtrnáct set metrů jsou neprostupně zarostlé duby, buky a ostatním smíšeným lesem a to znamenalo vystoupat výš. Moc variant nebylo a tak se škrábeme průsekem, kde pod našimi šesti plátnovými pneumatikami byl zakopán plynovod z Ruska …. ano ten, který nám nedávno Ukrajinci zavřeli. Po krkolomném výstupu na jeden z nejvyšších vrcholů Monchul padla mlha a následně se strhla sněhová bouře, nikdy jsem to v červnu nezažil. Seřadili jsme se za sebe, abychom se neztratili a potokem pomalu sjížděli někam níž, nemaje potuchy kam. Z potoka byla říčka a najednou se, po cca dvaceti kilometrech, ocitáme ve vesnici Valilo, okamžitě vyhledáváme restauraci, kde se chceme ohřát a dostat něco teplého do žaludku. Když nás uvidí majitel restaurace, nabízí koupel v horkém mosazném kotli plném slané vody z místních solných dolů, pod kterým se topí dřevem a když už je to k nevydržení skáčeme do studené horské řeky.

 Další den je hezky a snažíme se vyjet jinou cestou přes mramorový lom zas na Monchul, tam se nám otevírají neskutečná panoramata s výhledem na Koločavu a nespočet vrcholů kolem dokola. Je to nádherná krajina plná smíšených lesů, jezer, pastvin, vysokých vrcholů, koní, krav, ovcí a koz. Po hřebenech se snažíme dojet co nejdál a najedou, zapadáme do hlubokého, mazlavého, smradlavého, jílovitého bahna. Nyní maximálně oceňujeme výhody x osmiček, které si díky velkým kolům a neskutečnému výkonu, dokáží s bahnem poradit. I v ostatních terénech si dovolím říct, že nemají konkurenci. Snad jen JUMBO 720, které se naší výpravy také účastní má asi díky výkonu k těmto strojům nejblíže. Dostáváme se k rozvodněné řece, po deseti kilometrech hledání mostu nebo alespoň příznivého brodu, unaveni a zpoceni, rezignujeme a snažíme se řeku na jejím nejširším místě přejet. Sedmdesát čísel hlubokou vodu, která nás zaplavuje po světla a s obrovským strachem, že se voda dostane do sání, ji postupně jeden po druhém zdoláváme. Na druhém břehu, za účasti snad celé vesnice, nás čekají policisté. Jsme zatčeni a nuceni následovat policejní žiguli na stanici. Zde nán bylo vysloveno obvinění z narušení národního parku, vjezdu do koryta řeky, která mimochodem slouží jako kanalizace a skládka okolních vesnic, nikdy jsem neviděl tolik pet lahví soustředěných na jednom místě.

 Až teď jsem si uvědomil, jak je důležité, mít v této zemi ty správné kontakty na správném místě. Po pár telefonech, mimochodem minuta stojí čtyřicet pět korun, jsme byli propuštěni. Po tomto zážitku nás však už ježdění tolik nebavilo a zbytek expedice jsme se věnovali spíš dětem, které se chtěli povozit a vodce, bez které si život zde vůbec nedokážu představit.

Na závěr bych rád jménem účastníků expedice Radka, Marcela, Jardy a mě rád poděkoval našim sponzorům, prodejcům čtyřkolek, firmě Auto Jari Žamberk, Journeyman a Hycar Hradec Králové za technickou podporu a hlavně našim hostitelům z Chumaleva za teplo domova.

 
Autor: Martin Bouček

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013

Ukrajina 2013


Otevírací doba

Po - Pá
9h-12h, 13h-17h

Případně po tel. dohodě.

Rychlý kontakt

Auto JARI ŽAMBERK

Jaromír Lom
Do Kotle 1380
564 01 Žamberk

IČO:44402953

Mob.: 603 581 838
E-mail:


© 2020, AUTO JARI Žamberk - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑